Zatmeni Slunce v roce 1999

Zatmeni Slunce (presneji receno zakryt Slunce Mesicem) patri bezesporu k nejzajimavejsim jevum odehravajicim se na obloze. Tento pozoruhodny astronomicky ukaz na sebe pouta pozornost nejen profesionalnich ci amaterskych astronomu, ale i nejsirsi verejnosti. Podivejme se do neprilis vzdalene budoucnosti a povezme si neco o tom co nas ceka a nemine.

Do konce 20. stoleti, tedy do roku 2000 vcetne, nastane celkem 10 zatmeni Slunce - tri uplna, dve prstencova a pet castecnych. U nas bude pozorovatelne jedine - 11. srpna 1999, a to pouze jako castecne.

Je pochopitene, ze pro nas jako Evropany, bude nejzajimavejsim prave zatmeni ktere nastane ve stredu 11. srpna 1999. A protoze v roce 2000 jiz k zadnemu jinemu uplnemu zatmeni nedojde, muze se toto zatmeni honosit titulem posledni ve 20. stoleti a posledni ve druhem tisicileti. Zatmeni zacina v 9:30 UT v Atlantskem oceanu nedaleko severoamerickeho pobrezi, 300 km jizne od Noveho Skotska. Pas uplneho zatmeni putuje pres ocean a jako prvni pevninu zasahne Cornwall, jihozapadni cip Britanie. Na evropsky kontinent vstupuje stin nejprve do severni Francie, pricemz Pariz mine o pouhych 20 kilometru. Pri pohledu z Eiffelovy veze bude Mesic zakryvat 99,4% slunecniho disku. Pas totality zasahuje jizni Belgii a Lucembursko. Pote vstupuje na uzemi Nemecka, kde projde predevsim jeho jiznimi oblastmi. Badensko-wurtenberska metropole Stuttgart lezi takrka na centralni linii (uplna faze zde trva 2 min 17 s). Zatmeni potrva pres dve minuty v Mnichove, ktery lezi nekolik desitek kilometru jizne od stredove linie. Z dalsich nemeckych mest se v pasu totality nachazeji napriklad Saarbrucken, Karlsruhe, Tubingen, Ulm, Augsburg, Ingolstat a Landshut. Stim Mesice se presouva do Rakouska. Uplne zatmeni bude pozorovatelne napriklad ze Salzburgu, Lince, ktery lezi na severnim okraji pasu totality nebo z Gratze, ktery se naopak nachazi v jizni casti pasu. Mesicnim stinem bude zasazen nejsevernejsi cip Slovinska. Zatmeni pokracuje pres Madarsko, kde kuprikladu cely Balaton lezi v pasu totality. Uplne zatmeni bude dale viditelne napr. ze Szekesfehervaru, Kecskemetu nebo Szegedu. Stin Mesice navstivi i severni cast Jugoslavie (srbske mesto Suboticu). Pas totality pak vstupuje na uzemi Rumunska, kde se mimojine nachazi misto s nejdelsim trvanim tohoto zatmeni vubec (mesto Rimnicu Vilcea na jiznich svazich Karpat, doba trvani uplne faze 2 min 23 s, vyska nad obzorem 59 stupnu). Z rumunskych mest budou zasazena plnym stinem napriklad Arad, Timisoara, Pitesti a hlavni mesto Bukurest, ktera lezi primo na centralni linii. Pas totality pote, co projde severovychodni casti Bulharska, smruje pres Cerne more do Turecka. Mesicni stin pokracuje pres Iran, Pakistan a Indii do Bengalskeho zalivu, kde ve 12:34 UT zatmeni konci.

Z meteorologickeho hlediska se jako nejpriznivejsi jevi jihovychodni oblasti Turecka, kde je temer 100% pravdepodobnost jasne oblohy. Ovsem zde je take relativne vysoka pravdepodobnost, ze to bude vase posledni zatmeni (obcanska valka v Kurdistanu). Z Evropy jsou nejvetsi sance pripisovany severni Francii (60% pravdepodobnost ciste oblohy), jinak jizni Nemecko 38%, Rakousko 30%, Madarsko a zapadni Rumunsko 33%, Karpaty 5%, jihovychodni Rumunsko a severovychod Bulharska 40%.

S pripadnymi pripominkami, dotazy ci namety se prosim obracejte na administratora techto stranek.
Administratorem techto stranek je Vladimir Kopecky Jr.
Posledni revize teto stranky 8. 5. 1997.