Jak pozorovat Slunce

Pozorovani Slunce pouhym okem

Jedna se o nejjednodussi a zaroven nepravem opomijenou metodu pozorovani. Tato pozorovani, dlouhodobe provadena, maji specialni ucel, ktery tkvi v porovnani se starovekymi zaznamy o pozorovani slunecnich skvrn. Zda se totiz, ze maximum relativniho poctu skvrn se neshoduje s maximem vyskytu velkych skvrn, ktere jsou videt pouhym okem. Stejne tak je treba zjistit, jak velke skvrny je jeste v prumeru mozne pozorovat neozbrojenym okem.

Protokoly o pozorovani Slunce pouhym okem

Pro tato pozorovani je vhodne pouzivat dva druhy protokolu, jeden na zaznamy negativnich pozorovani (z nejz musi byt zrejmo, zda skvrny nebyly spatreny ci zda bylo spatne pocasi a Slunce nebylo mozno pozorovat) a druhy na zakresleni spatrenych skvrn. Protokol by mel obsahovat nasledujici polozky:

Pri zakresleni poloh slunecnich skvrn u pozorovani neozbrojenym okem, je treba maximalne dbat na presnost. Nesmime zapomenout vyznacit svetove strany na slunecnim disku. Pozorujeme-li vice skvrn, je vhodne je ocislovat ve smeru od zapadu k vychodu.

Zakreslovani Slunce

Nejjednodussim postupem pri zakreslovani je metoda prime projekce. Pro toto promitani pouzivame dalekohled s prumerem objektivu nejmene 5 cm a ohniskovou vzdalenosti nejmene 80 cm. Dalekohled musi mit kvalitni hodinovy stroj, aby behem kresby nedochazelo ke zkresleni. Vzhledem k tomu, ze se uhlovy prumer Slunce behem roku meni je nutne vybavit kreslici desku posuvem. Pro vlastni kresbu pouzivame formular s prumerem 25 nebo 12,5 cm. Kresbu slunecnich skvrn provadime mekou tuzkou, nejlepe tvrdosti HB, a zakresleni fakulovych poli delame tuzkou cervenou.
Pri zakreslovani postupujeme nasledovne. Nejdrive si vyznacime na kresbe caru denniho pohybu. Pri pozorovani si nastavime vhodnou skvrnu na tuto caru a orientaci formulare zabezpecime, aby se skvrna pri vypnutem hodinovem stroji pohybovala po teto care ve smeru vychod-zapad. Pri zachovani orientace formulare, zapneme hodinovy stroj a pripadne provedeme vhodne nastaveni obrazu do predkresleneho kruhu. Nasledne zakreslime detaily ve slunecni fotosfere. Nejsme-li si jisti, zda se jedna o utvar na Slunci, ci o nerovnost nebo vadu papiru, pomuzeme si prouzkem kvalitniho papiru, kterym kmitame v inkriminovanem miste. Je-li utvar na Slunci, pak zachovava svoji polohu, v opacnem pripade se hybe spolu s papirem. Samotna kresba by nemela trvat dele nez 10 minut.

Protokoly o pozorovani Slunce projekcni metodou

Formular pro toto pozorovani by mel obsahovat polozky zde vyjmenovane. K vypoctu nekterych velicin je potreba uzivat slozitejsi vzorce. Abychom tento ukol usnadnily, napsali jsme jednoduchy program, s jehoz pomoci muzete komfortnim zpusobem tyto veliciny ziskat. Mate-li o nej zajem, kliknete zde pro dalsi podrobnosti.

Fotografovani Slunce

Jedna se o nejpresnejsi metodu dokumentace slunecni cinnosti. Fotografovani Slunce je zalezitosti specifickou, vzdy zalezi na jevu, ktery chceme na fotografii zachytit. Pri fotgrafovani Slunce pouze pomoci teleobjektivu, coz je vyhodne pri dokumentaci slunecniho zatmeni, musime mit na pameti, ze je nezbytne pouzivat velmi kratke casy a velke clony, ktere na vetsine nyni vyrabenych fotoaparatu chybi. Zvlaste pri nekolikanasobne expozici tehoz snimku se osvedcilo pouziti clony 44. V tomto pripade je take vhodnejsi pouziti cernobileho materialu, nebot pri opakovane expozici straci barva na verohodnosti.
Fotografujeme-li pres dalekohled, je vyhodne pouzivat fotoaparat s vestavenym expozimetrem, s jehoz pomoci si udelame ramcovou predstavu o jasnosti obrazu. Nezapominejme vsak, ze pri fotografovani slunecnich skvrn je vhodne obraz mirne nadexponovavat. Pouziti dratove spouste a jemnozrneho fotomaterialu je nutnou samozrejmosti.

S pripadnymi pripominkami, dotazy ci namety se prosim obracejte na administratora techto stranek.
Administratorem techto stranek je Vladimir Kopecky Jr.
Posledni revize teto stranky 8. 5. 1997.