Chromosfera

Chromosfera je pomnerne ridka vrstva o vysce priblizne 104 km lezici nad fotosferou. Vzhledem k nizke hustote prispiva jen 0.1% k celkovemu zareni slunecniho disku. Mimo vzacne okamziky uplneho zatmeni Slunce je mozno pozorovat chromosferu filtry nebo jinym zarizenim, vymezujicim velmi uzky (0.1 az 0.2 nm) obor spektra shodny s vlnovou delkou car slunecniho spektra, jako jsou cary H+K ionizovaneho vapniku, cary vodiku apod.
Vyznamna jsou pozorovani v cervene care H-alfa, v niz se okraj Slunce jevi jako horici prerie. Jednotlive "plamenky;", zvane spikule, dosahuji vysky az 2.104 km. Ve svetle ionizovaneho vapniku je dulezite pozorovani jasnych poli, tzv. flokuli, ktere se vyskytuji v oblastech se silnym magnetickym polem.

Chromosfera je znacne ovlivnovana konvektivni vrstvou u povrchu Slunce. Konvektivni proudy vyvolavaji mohutne zvukove razove vlny, ktere prenaseji energii pres fotosferu do chromosfery a dale do korony. Dalsimi vyznamnymi jevy, ktere lze pozorovat v chromosfere jsou chromosfericke erupce.

S pripadnymi pripominkami, dotazy ci namety se prosim obracejte na administratora techto stranek.
Administratorem techto stranek je Vladimir Kopecky Jr.
Posledni revize teto stranky 10. 5. 1997.