Fotosfera

Tloustka fotosfery je radove 2.102 km. Typickym jevem na fotosfere, ktera je reprezentovana viditelnym povrchem Slunce, je okrajove ztemneni. Ve stredu kotouce, kde paprsky vychazejici z fotosfery k pozorovateli jsou kolme na fotosferu, vidime do vetsich hloubek nez pobliz slunecniho okraje, odkud k pozorovateli prichazi zareni z vyssich vrstev. Vyssi vrstvy jsou chladnejsi, a tudiz intenzita zareni z jednotkove plochy je mensi. Okrajove ztemneni je tedy dusledkem rozvrstveni teploty.
Prvni dukladny popis slunecniho spektra fotosfery pochazi od Fraunhofera a v soucasne dobe existuji atlasy techto car, vcetne car vznikajicich v atmosfere Zeme, tzv. telurickych car.
Viditelny povrch fotosfery neni zcela homogenni a vykazuje jistou zrnitou strukturu - granulaci. Zdanlivy uhlovy rozmer je kolem 1'', skutecny je pak od 700 az po 1000 km. V podstate jde o jednotlive vystupni proudy horkych plynu v konvektivni vrstvicce pobliz povrchu Slunce. Doba zivota jednotlivych granuli se radove pohybuje kolem minut. Rozdil teploty mezi granuli a okolnim prostorem je priblizne nekolik set stupnu. Rychlost vystupu proudu je 5 az 10 km/s. Vyznacnym jevem na povrchu fotosfery jsou slunecni skvrny.

S pripadnymi pripominkami, dotazy ci namety se prosim obracejte na administratora techto stranek.
Administratorem techto stranek je Vladimir Kopecky Jr.
Posledni revize teto stranky 9. 5. 1997.