Obecné dotazy


SIS spadl a prostě musíš počkat. Většinou se tohle stane tehdy, když se zapisují právníci. Ale neboj, asi nejsi sám, komu nefunguje.

Fakulta ani univerzita sice takovou službu neumožňují, ale, pokud máš přístup do laboratoře, jistě zvládneš vymyslet, jak by se daly unixové přihlašovací údaje využít (například s nápovědou na webu labu). Taky ti občas někde vezmou e-mailovou adresu zřízenou přes matfyz.cz.

O ubytovací stipendium se žádá ve Webapps. Pokud je stipendium přiznáno, tak má člověk zajištěn drobný příjem až do konce akademického roku. Typickým termínem, do kterého je třeba podat žádost je 21. listopad, leden a duben, možnost podávání žádostí se otevírá vždy měsíc předem. Víc informací najdeš třeba na webu univerzity nebo přímo ve Webapps.

Ubytovací stipendium většinou chodí v průběhu roku ve čtyřech termínech: kolem půlky prosince, na konci dubna, začátkem července a koncem září.

Bohužel to asi znamená konec tvého studia. Pro zdárný postup do 2. semestru je třeba získat 12 kreditů. Tento počet je třeba získat do konce zkouškového období. Pozor, pro získání kreditů za předmět je třeba splnit všechny části předmětu (tj. většinou zápočet i zkoušku). Kontrola splnění ke konci zkouškového období proběhne do konce března.

Určitě je dobré chodit na alespoň nějakou paralelku. Pokud hodláš chodit na cvičení, které je ke stejné přednášce, určitě problém nebude. Dvě paralelky stejné přednášky, obzvlášť, pokud mají různé přednášející, můžou jet ale jiným tempem, takže cvičení k druhé paralelce přednášky by na to nemuselo přesně navazovat.

V prvním semestru je to nedoporučené. Sice ti možná na první pohled přijde, že máš předmětů málo, ale poměrně brzy zjistíš, že to má dobrý důvod – předměty většinou vyžadují i domácí přípravu, na kterou by pak nezbyl čas. Nicméně, určitě si můžeš nějaký zajímavý předmět zapsat. V případě, že se nepokusíš o jeho splnění (nejdeš ani na zápočet ani na zkoušku), můžeš se nechat z předmětu vyškrtnout klidně i na konci zkouškového a máš tak jistotu, že ti nepropadne zápis (každý běžný předmět si totiž můžeš zapsat jen 2x).

Pokud si chce student odepsat předmět, musí na studijní donést žádost o zrušení zápisu předmětu, kde je podepsaný jak cvičící, tak přednášející (kteří potvrdí, že se o zvládnutí nepokusil). Čili je to na domluvě s nimi (v tomto případě se cvičícím), zda to podepíše, nebo ne, i když už jsi třeba několik úkolů odevzdala. Pak to tedy ještě musí podepsat proděkan pro studijní záležitosti, ale pokud to splní první podmínku, neměl by s tím být problém. Kdyžtak ti s tím určitě poradí tvoje studijní referentka.

Jako volitelné kredity se ti uznají libovolné, které získáš kdekoliv na celé UK. Fakulta má navíc smlouvu i s fakultami FJFI, FIT, FEL a FSv ČVUT, takže volitelné kredity si můžeš zapisovat i tam (bude ti uznán libovolný předmět, který nebude hodnocen známkou E (to je něco jako u nás 3).

U zkoušky z běžných předmětů se předpokládá, že budeš oblečen pohodlně (ale čistě!), prostě tak, aby tě neobvyklé oblečení u zkoušky nerozhodilo. Rozhodně ti nikdo nevynadá, pokud dorazíš v tričku a džínech. Jedinou výjimkou jsou státnice, kde je opravdu potřeba být oblečen slušně (oblek, košile, kravata,…).

Stačí napsat e-mail na KTV či zavolat na sekretariát, mrkni na jejich web.

Ano. Pokud nepřestupuješ na jiný tělocvik (přestup je spíš výjimka a je potřeba ho domluvit), čas ani sport se nemění.

Nemusíš se bát, že to bude stejné, jako lyžák na střední. Jedná se veskrze o dobrovolnou aktivitu – lyže, kolo, loď, windsurfing, pěší turistika nebo třeba i netradiční sporty. Všechny informace najdeš na webu. Za libovolný kurz můžeš získat kredit, ten je možné zaměnit za jeden ze 4 povinných kreditů za tělocvik. Navíc nevadí, že sis na začátku semestr kurz nezapsal, KTV tě umí zapsat i dodatečně, takže o kredit nepřijdeš.

Zámek je potřeba jen MIMO plavání. V ostatních objektech SCUKu je třeba si přinést vlastní visací zámek k uzamčení skříňky! Před příchodem k bazénu jsou zámky půjčovány výměnou za ISIC.

Není v tom žádný problém. Stačí si najít ten daný tělocvik v SISu a zapsat se na něj. Dostaneš za to volitelný kredit. Pokud bys byl radši za svůj kredit povinný, zapiš si tělocvik vybraný i ten povinný a domluv se s tajemníkem KTV, aby ti zápočet dali za ten povinný předmět. Asi budou vyžadovat papír o tom, že jsi tělocvik splnil na jiné katedře a že ti tam za něj kredit nedají.

Spoustu sportů najdeš sjednocených ve sportovním klubu, nabídku najdeš na webu

Co nejdříve si zjisti, jaké jsou podmínky zápočtu a co už se stihlo udělat. Je taky vhodné napsat vyučujícímu (třeba e-mailem), co je důvodem absence (například přestup z jiného cvičení, výlet do Himalájí, smrtelná nemoc na 7,…).

Bohužel v podstatě nedá (Troja má parkoviště před budovou, ostatní bohužel pouze zóny placeného stání). Pokud potřebuješ mít auto jednoduše dosažitelné, je možné využít třeba parkoviště P+R. Jejich seznam a aktuální obsazenost najdeš na webu TSK. Pokud opravdu potřebuješ zaparkovat, detaily o budovách a parkování najdeš na webu fakulty a taky na mapě - tam jsou vyznačené parkovací zóny i s cenou.

Ano, budovy jsou na cyklisty připraveny. Informace o parkování kol v konkrétní budově najdeš na webu fakulty. Převléknutí i osprchování by mělo být možné ve všech budovách - nejlepší informace ti podá spřízněný zaměstnanec dané budovy či vrátnice. Na Malé Straně si například klíč od sprchy zapůjčíš proti podpisu na vrátnici, v Karlíně je sprcha u tělocvičny...

Nemůžeš. Jediný lab s nostop provozem se aktuálně nachází na kolejích a neubytovaní uživatelé jsou z něj pravidelně po půlnoci vyháněni.

V SISu najedeš na osobní údaje, záložka možnosti uživatele a zaškrtni „zasílat upozornění o vypsání nového termínu“.

Určitě to zkus, za pokus nic nedáš. Většina vyučujících vychází vstříc a z termínu tě může omluvit, takže ti nepropadne.

Od ledna 2018 mají doktorandi v prezenčním studiu hrazeno zdravotní pojištění i nadále státem i poté, co dosáhli věku 26 let. Ten, kdo si platil pojištění sám (jako OBZP), musí zajít na pojišťovnu dodat potvrzení o studiu. Na studijním lze pak požádat o zpětné vyplacení stipendia ve výši pojistného za říjen až prosinec 2017 (4450,-Kč). Kdo dosáhne tohoto věku až v roce 2018, nemusí nic řešit.

Ahoj, pítko najdeš v Troji, Karlíně na Karlově i Malostranském náměstí, ze všech si můžeš doplnit až 1,5litrovou lahev.

Ahoj, kalkulačky se dají půjčit v knihovnách, je potřeba ji vrátit do poledne následujícího dne.

Studijní oddělení má pravdu. Stipendijní pravidla jsou podle ročníku, ve kterém student/ka aktuálně je. Ne podle ročníku, za který jsou udělována. Prváci tedy dostávají stidpendium za zimní semestr semestr, druháci za letní semestr prvního ročníku, třeťáci za celý druhý ročník, a analogicky dále. Stipendium za letní semestr prvního ročníku je tedy posuzováno podle II. kategorie, neb je udělováno v ročníku druhém.

Fyzikální dotazy


Knihovna MFF má celkem 6 oddělení, z toho několik v budovách fyziky. Fyzikální oddělení Knihovny MFF je v budově Ke Karlovu 3 v 1. patře; půjčovna skript a učebnic je v Troji v nízké budově katederního objektu v přízemí hned vedle vrátnice. Další fyzikální knihovny jsou tak malé a specializované, že do nich studenti ani moc nechodí.

Informatické dotazy


Mělo by stačit, když se prokážeš ISICem. Udělej to však ještě před objednáním jídla.

Stáhni si vhodnou verzi z webu a nainstaluj. To zvládneš!
Pokud si myslíš, že se ti s ním bude pracovat špatně, můžeš využít i třeba Visual Studio s vhodným pluginem.

Zkus SSH a (pro přenos souborů) SFTP třeba podle návodu.

Jasně! Zařídit si je můžeš třeba v labu, stačí si vhodně nastavit složku ~/WWW/ ve svém labovém účtu.

Ano. Můžeš využít kuchyňku ve 4. patře (západní chodba) a v 5. patře. Chovej se tam s respektem k věcem, vše po sobě ukliď!

Stačí dojít k průchodu (když stojíš na náměstí a koukáš na budovu zespodu, tak je vlevo), dojít k mřížované bráně a těsně před ní narazíš po pravé straně na vstup. Zazvoníš si na službu v labu a počkáš, až ti přijdou otevřít.

Matematické dotazy


Místnost pro studenty, kde si můžete udělat čaj/kávu, ohřát oběd, jen tak se flákat nebo se i učit. Když je teplo, bývají otevřené dveře na dvůr.

Respirium je volně přístupná místnost. Pokud je v ní nějaká akce, je to dopředu hlášené na dveřích. Respirium najdeš v -1. patře, hned vedle šaten do tělocvičny. Nejlepší přístup je jít od vchodu k nápojovým automatům, vlézt do skleněných dveří, pod schody doleva a pak vpravo hledat na dveřích nápis Respirium.

Tělocvična je na konci dlouhé chodby v přízemí, šatna se nachází v chodbě v suterénu. U šatny je samozřejmě sprcha, takže není problém se po tělocviku osprchovat.

MatfyzPress má vchod z průjezdu do dvora, nejjednodušší je projít okolo vrátnice doprava ven a vejít do průjezdu ze dvora, potom už jen jednoduše zazvoníte.

Stačí zazvonit na zvoneček, co je u dveří (z obou stran) a vrátný otevře. Otevře ale jen těm, co mají kolo/koloběžku/… nebo jedou autem, pro pěší tento vchod NENÍ!

Máš pocit, že tu není všechno? Zkus se zeptat spolužáků nebo nám napiš na e-mail .




Tuhle jedničku tady vyrábí include, tak jsem se to pokusil schovat. Ale může za to doména matfyz.cz: